21194922z

A fine WordPress.com site

2.Hafta-Dijital Öykü Anlatımı

DİJİTAL HİKAYE ANLATIMI NEDİR?

 Dijital hikaye anlatımı teknoloji kullanımı yoluyla gerçekleştirilir anlatma şeklidir. Hangi hikayeler kişiden kişiye geçer birçok kültürde sözlü gelenekten önemli bir sapma olduğunu ve yazılı anlatma geleneğinin seçin. Dijital hikaye anlatımı dinamik, bazen bir multimedya hikaye yaklaşımı olarak nitelendiriliyor ve bu kullanan bir numarası vardır. Bazı yerlerde dijital hikaye anlatma görülebilir yerlere derslik, müzeler, tarihi toplumları ve toplum kuruluşları yer alıyor.

DİJİTAL HİKAYE ANLATIMININ FAYDALARI NELERDİR?

Hikayeler en eski ve en güvenilir öğretme araçlarıdır.Hikayeler yolu ile tarihimizi,deneyimlerimizi ve bilgilerimizi paylaşıyoruz.yeni iletişim teknolojileri ve ortamları sayesinde şimdi de hikayerimizi dijital olarak yaratabiliyor ve bütün dünya ile paylaşabiliyoruz.Öğrenciler ayrıca kendileri için önemli olan değerli teknoloji becerileri kazanıyor. Çocuk öyküleri ve mevcut projeleri ile online düzenlemek için kullanılan dijital ve çevrimiçi araçları öğrenirler. Dijital hikaye oluşturma süreci, öğrencilerin medya ile hikayenin karakterleri oluşturma sorumlu olduğu öğrenme eller için çağırır. Öğrenciler tamamen kendi hikayesini geliştirmek ve etkili bir şekilde paylaşmak amacıyla farklı mecraları birlikte parçaları koymak için öğrenebilirsiniz.  Çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarına teşvik edildiğinde Öğretmenler olumlu bir öğrenme ortamı yaratmaktır. Çocuklar multi-medya unsurları ile olanlar dahil yeni beceriler öğrenmek için istekli. Büyük projeler yapıldığında, çocukların kendi nihai ürün haline daha fazla zaman ve çaba koymak ve böylece onları daha fazla bilgi edinmek amaçtır.

DİJİTAL HİKAYE ANLATIMI PDR BÖLÜMÜNDE NASIL KULLANILABİLİR ?

Dijital hikaye anlatımı toplumsal sorunlara dikkat çekilmesi ve farkındalık yaratmas için önemli bir araç olarak kullanılmaktadır .Türkiyede kolaylaştırıcı eğitimler ve seminerler programı tamamlamış kolaylaştırıcılar tarafından yürütülecek dijital hikaye anlatımı projeleri ile bireysel anlatıların güçlendirilmesi hedeflendirilmektedir. Pdr bölünde ise öğrencilerin kendilerini ifade edebilmeleri açısından önemli bir kaynak olarak kullaılabilir.

http://www.prairienet.org/op/stories/the-importance-of-digital-storytelling/digital-storytelling-in-the-classroom/

21194922-21193842

Reklamlar

4 comments on “2.Hafta-Dijital Öykü Anlatımı

 1. 21193396c
  Mart 5, 2013

  çok güzel açıklamışsın

 2. 21195096a
  Mart 5, 2013

  anlatım başarılı 🙂

 3. 21195078s
  Mart 5, 2013

  Açıklayıcı bir anlatım .

 4. 21195151s
  Mart 7, 2013

  anlatım tarzın başarılı çok net bir bilgi vermişsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Şubat 19, 2013 by in 2.hafta, Uncategorized and tagged .

Dolaşım

%d blogcu bunu beğendi: